Wymianę ostrza w nożach segmentowych o różnej szerokości ostrza przedstawiono na poniższym filmie
Rękojeść noży L-5, L5-AL, OL została wyposażona w sztywną metalową płetwę o grubości 1,2 mm. Rozwiązanie to wprowadzone zostało przez firmę OLFA po analizie potrzeb użytkowników posługujących się nożami w trakcie wykonywania różnorodnych prac. Zaobserwowano, że często w trakcie używania noża pojawia się konieczność wykonania takich nieoczekiwanych czynności jaknp. dociśnięcie materiału, przebigowanie, zarysowanie powierzchni materiału, podważenie wieczka puszki czy też nawet odkręcenie śruby. Znalezienie specjalnego narzędzia do tego celu jest zazwyczaj kłopotliwe i użytkownicy próbują zastąpić je, wykorzystując do tego celu metalową prowadnicę ostrza.
Przy tak "brutalnym" traktowaniu, prowadnica ostrza może ulec odkształceniu utrudniając lub całkowicie uniemożliwiając wysuwanie i chowanie ostrza. Wprowadzenie rękojeści wyposażonej w metalową płetwę pozwoliło na rozwiązanie tego problemu oraz radykalnie zwiększyło użyteczność i wygodę posługiwania się nożami OLFA w trakcie wykonywania różnorodnych prac.
Noże krążkowe stosuje się głównie docięcia tkanin - zarówno cienkich i wiotkich jak i grubych i sztywnych. Używanie noży krążkowych znacznie ułatwia pracę przy projektowaniu i wykonywaniu patchworków, wykonywaniu wykrojów krawieckich, rozkroju tkanin technicznych (włókno szklane, węglowe).
Noże krążkowe pozwalają na cięcie kilku warstw tkaniny jednocześnie, co wydatnie przyspiesza pracę i ułatwia utrzymanie jednakowych wymiarów oraz kształtu wycinanych elementów. Krążkowe ostrze przetaczając się po materiale nie powoduje zaciągania i przesuwania się ciętych warstw, przecięty materiał jest pozbawiony wystrzępień i snujących się nitek. Przecinana tkanina spoczywa na płaskiej powierzchni, dzięki czemu wycinany element nie ulega deformacji - możliwy jest zatem jego dokładny pomiar i dopasowanie.
Noże krążkowe doskonale sprawdzają się jako narzędzia do cięcia: papieru ♦ folii ♦ arkuszy korka ♦ filcu i włókniny ♦ skóry ♦ cienkiej gumy ♦ gąbki ♦ mat i tkanin z włókna szklanego lub węglowego. Prawidłowe działanie noży krążkowych wymaga używania ich razem z matą podkładową, która współpracuje z ostrzem noża krążkowego w trakcie przecinania materiału oraz chroni ostrze przed uszkodzeniem.
Maty podkładowe mają trójwarstwową konstrukcję: warstwy zewnętrzne wykonane z miękkiego tworzywa umożliwiają zagłębienie się ostrza w powierzchnię maty, a wykonany z twardego tworzywa rdzeń zapobiega przecięciu maty na wskroś.
Noży krążkowych nie wolno używać na twardych podłożach. Ich ostrza wykonane są z twardej stali wolframowej i w zetknięciu z takimi materiałami jak laminat, drewno, blacha, szkło itp. ich krawędź tnąca ulegnie wykruszeniu. Noże krążkowe dzięki swojej znakomitej skuteczności - oprócz zastosowań w rzemiośle i przemyśle, bardzo powszechnie stosowane są przez osoby zajmujące się krawiectwem zarówno chałupniczo jak i hobbystycznie. Noże krążkowe to wielkie ułatwienie pracy. Pozwalają rozwijać umiejętności i wykazać się kreatywnością, zdolnościami artystycznymi, tworzyć dzieła niepowtarzalne i oryginalne, których formę ogranicza jedynie wyobraźnia twórcy.
Statystyki pochodzące z raportów instytucji badających wypadki przy pracy dowodzą, że większość uszkodzeń ciała powodujących nieobecność w pracy powyżej trzech dni jest wynikiem skaleczenia użytkowanym narzędziem.
Według szacunków służb badających problem, tylko ok. 40% takich wypadków zgłaszana jest do statystyki. Jednym z takich narzędzi są powszechnie używane noże segmentowe, które przy nieuważnym posługiwaniu się stwarzają spore zagrożenie. Posiadają one bowiem bardzo ostre, niczym nie osłonięte ostrze. Jego nieoczekiwane odłamanie się podczas pracy ze zbyt wysuniętym ostrzem może bardzo poważnie zranić pracownika lub osoby przebywające w jego pobliżu.
W oparciu o badania i analizę statystyczną przyczyn zranień i skaleczeń jakim ulegają pracownicy posługujący się narzędziami do cięcia, określono podstawowe wymagania i opracowano wytyczne opisujące cechy jakie powinny spełniać noże bezpieczne przeznaczone do zastosowań przemysłowych ♦ konstrukcja powinna zapewnić automatyczne osłonięcie ostrza, gdy nóż traci kontakt z przecinanym materiałem ♦ ostrze powinno być pewnie zamocowane w rękojeści oraz automatycznie chować się do obudowy, gdy pracownik odłoży narzędzie lub przypadkowo wypuści je z ręki ♦ wymiana ostrza nie może być obarczona ryzykiem skaleczenia ♦ konstrukcja powinna być trwała i zapewniać bezawaryjną, długotrwałą pracę.
Od zagrożeń tych wolne są noże OLFA z grupy SK (Safety Knives) - spełniające wszystkie warunki wyznaczone przez normy dla tej kategorii noży. Grupa ta reprezentowanajest przez noże SK-4, SK-5, SK-6, SK-7, SK-8, SK-9, SK-10, SK-12 i od niedawna nowy nóż SK-15. Ich cechy charakterystyczne to ♦ doskonałe ostrza, nie wymagające używania dużej siły w trakcie cięcia ♦ możliwość dopasowania rękojeści do prawo- i leworęcznego użytkowania ♦ konstrukcja umożliwiająca łatwą wymianę ostrza bez dodatkowych narzędzi ♦ ostrze wciągane do rękojeści za pomocą sprężynowego suwaka natychmiast po utracie kontaktu z przecinanym materiałem - rozwiązanie to gwarantuje również, że ostrze pozostanie bezpiecznie schowane gdy nóż nie jest używany.
Charakterystyczną cechą niemal wszystkich narzędzi OLFA jest ich wyrazisty, żółty kolor. Jest on nieprzypadkowy - ma ostrzegać, iż narzędzia w tym kolorze są bardzo ostre, wyróżniać je na tle innych narzędzi i ułatwiać ich odnalezienie w obrębie stanowiska pracy.