Od potrzeby
do wynalazku


Czy wiesz, jak powstał pierwszy “nóż z odłamywanym ostrzem”?  

 

 

Historia narzędzi, których używa dziś cały świat

 

1956

 

 

 

Historia firmy OLFA sięga 1956 roku. Pracujący w drukarni w Osace Yoshio Okada (1931-1990) – późniejszy założyciel firmy OLFA Corporation – zmagał się z problemem szybkiego tępienia się noży w trakcie cięcia papieru.
Zainspirowany ostrą krawędzią odłamków szkła i odłamywanymi kawałkami tabliczki czekolady wpadł na pomysł skonstruowania wygodnego, uniwersalnego, zawsze ostrego noża. 

 

 

1956

Pierwszy na świecie nóż z odłamywanym ostrzem 

Rewolucyjna idea Yoshio Okady zaowocowała pierwszym na świecie nożem z ostrzem podzielonym na segmenty. Odłamanie zużytego segmentu takiego ostrza pozwalało natychmiast, bez ostrzenia uzyskać nową, ostrą krawędź.

 

OKADA KOGYO CO. LTD.

W roku 1959 Yoshio Okada założył OKADA & Co. z udziałem zewnętrznych udziałowców. W następnych latach sprzedaż narzędzi sukcesywnie rosła i w 1967 roku bracia Okada zdecydowali się na samodzielne zarządzanie firmą. Odtąd prowadzą OKADA Kogyo CO. LTD.

1959 -1967

OKADA KOGYO

 

1979

Pierwszy na świecie nóż krążkowy

Kolejnym, w pełni oryginalnym narzędziem firmy był opracowany w 1979 roku nóż krążkowy przeznaczony do cięcia tkanin. W ciągu minionych niemal 40 lat, to genialne w swojej prostocie rozwiązanie zrewolucjonizowało rynek artystyczny i rzemieślniczy na całym świecie. Okazało się bowiem, że narzędzie to redukuje czas potrzebny na cięcie materiału co najmniej o połowę. Nie wymagając użycia dużej siły, nóż ten tnie szybko i łatwo nawet kilka warstw tkaniny. W efekcie nóż krążkowy coraz częściej zastępuje tradycyjne nożyce.

 

 

Światowy standard

Rosnąca popularność noży segmentowych oraz coraz większe zapotrzebowanie ze strony zadowolonych klientów zapoczątkowały intensywny rozwój firmy. W efekcie, zaproponowane przez firmę OLFA rozwiązania zostały powszechnie zaakceptowane, a opracowane kształty i wymiary ostrzy uznano za ogólnoświatowy standard.

 

 

 

1984

Marka OLFA

 

W 1984 roku Y. Okada zmienił nazwę firmy z dotychczasowej OKADA Industries na OLFA Corporation, która to nazwa zawiera w sobie istotę wynalazku założyciela. OLFA jest bowiem skrótem dwóch japońskich słów, które znaczą “złamać ostrze”.  Również logo firmy OLFA nawiązuje swoim kształtem do typowego odłamywanego ostrza.

 

 

OLFA dzisiaj

Obecnie firma OLFA oferuje szeroki asortyment narzędzi w charakterystycznym żółtym kolorze, przeznaczonych do ręcznego cięcia różnorodnych materiałów. By sprostać najwyższym wymaganiom jakościowym tak noże jak i ostrza wymienne do nich produkowane są wyłącznie w Japonii.

Produkty OLFA stosowane są z powodzeniem na różnych etapach produkcji przemysłowej między innymi w przetwórstwie tworzyw sztucznych, przemyśle gumowym, meblowym, tekstylnym, obuwniczym i wielu innych miejscach.

Produkcja, Higashi - Osaka