Jak prawidłowo używać narzędzi OLFA

Odpowiedni sposób pracy z narzędziami OLFA zagwarantuje nam pożądane efekty oraz przede wszystkim nasze bezpieczeństwo.

Poniżej informacje dotyczące prawidłowego używania noży i wykorzystywania ich w praktyce.

 

 

Sprawdź swój nóż przed użyciem
Przed użyciem noża sprawdź, czy jego ostrze nie jest zużyte lub czy uchwyt nie jest złamany. Używanie zepsutych noży może być bardzo niebezpieczne.                                               W razie potrzeby ODŁAM segment lub WYMIEŃ ostrze na nowe.

 

 

 

Przygotuj odpowiednio stanowisko

Podczas pracy używaj maty, pracuj na płaskiej powierzchni oraz podczas cięcia nie używaj za dużo siły. Używanie maty przedłuża żywotność ostrzy, jednocześnie chroniąc powierzchnię pod spodem. W przypadku cięższych prac magazynowych warto zabezpieczyć się w okulary ochronne.

 

 

Dopasuj nóż do rodzaju pracy
Użyj noża odpowiedniego do wycinanego przedmiotu, na przykład noża o dużej wytrzymałości do grubego, twardego kartonu lub noża obrotowego do miękkiej tkaniny.

 

 

 

 

Dbaj o ułożenie dłoni

Zwróć uwagę na pozycję dłoni aby nie znajdowała się ona w linii cięcia, używaj również noża dopasowanego do Twojej dominującej dłoni - jeśli jesteś leworęczny, wybierz model oburęczny. Jeśli cięcie wymaga dużej siły, odłam lub wymień stępione ostrze.
 

 

 

Nie wysuwaj ostrza bardziej niż to konieczne
Sugerowana ekspozycja podczas cięcia to jeden segment ostrza. W przypadku nadmiernego odsłonięcia istnieje ryzyko niezamierzonego pęknięcia. Jeśli potrzebujesz użyć dłuższego ostrza wybierz rodzaj bez segmentów np. AB-SOL lub LB-SOL.

 

 

 

Używaj grzbietu linijki

Użyj grzbietu grubej linijki przy wspomaganiu cięcia. Użycie cienkiej lub nachylonej strony może spowodować podjechanie noża i zranienie użytkownika.

 

 

 

Nie pozostawiaj wysuniętego ostrza

Po zakończeniu pracy upewnij się że ostrze jest całkowicie schowane aby uniknąć przypadkowego zranienia lub używaj specjalnych NOŻY BEZPIECZNYCH z automatycznie chowającym się ostrzem. 

 

 

 

Odpowiednio przechowuj narzędzia

Zadbaj aby znajdowały się w jednym, bezpiecznym miejscu z dala od dzieci.