Bezpieczeństwo cięcia

W wielu zakładach pracy dominuje przekonanie, że wystarczy zachowanie niezbędnej ostrożności i zdrowego rozsądku. Jednak wspomniana wiedza i doświadczenie oraz ostrożność to jedno, natomiast ograniczanie ryzyka poprzez wyeliminowanie niebezpiecznych narzędzi to druga kwestia. Szczególnie, gdy używane do rozpakowywania noże to na ogół noże segmentowe, które posiadają niczym nie osłonięte ostrze. Poza tym ostrze to jest odłamywane, a jego nieoczekiwane odłamanie podczas pracy może poważnie ranić pracownika.

Alternatywą dla nich są noże bezpieczne, które można podzielić na dwie grupy: noże z ukrytym ostrzem oraz noże z mechanizmem sprężynowym. Są one przeznaczone przede wszystkim dla osób pracujących w magazynach, sklepach, liniach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność bezpiecznego otwierania opakowań. Zmniejszają ryzyko skaleczenia pracownika oraz eliminują możliwość przypadkowego zanieczyszczenia surowca odłamkiem ostrza np. w przemyśle spożywczym. Część sklepów zdecydowała się już na takie rozwiązanie. Ich pracownicy muszą przestrzegać wielu zasad, które mają na celu tylko i wyłącznie ich bezpieczeństwo.

Rozpakowywanie towaru podlega ścisłym procedurom: 1/ przed przystąpieniem do rozpakowania kartonu sprawdzane są znaki bezpieczeństwa na opakowaniu;   2/ pracownicy posługują się bezpiecznymi nożami, wyposażonymi w samochowające się do rękojeści ostrze. Zdarza się, że pracownicy otrzymują również elastyczne smycze, które przypięte do odzieży mają zapobiec gubieniu nożyków;   3/ przy rozpakowywaniu towarów przy użyciu noża pracownicy zobowiązani są do wykonywania cięć wyłącznie od siebie lub w poprzek - nigdy do siebie!   4/ rozpakowywanie towaru odbywa się jedynie w miejscach do tego wydzielonych (magazyny), a odległość między stanowiskami pracy dla rozpakowujących kartony nie powinna być mniejsza niż 60 cm.

Prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku zależy od wielu czynników, jednakże tempo pracy, presja czasu, doświadczenie, a także stan psychofizyczny pracownika mają tutaj niebagatelne znaczenie. Nie warto więc bagatelizować tego zagadnienia i sprowadzać rozcinania kartonu do automatycznego ruchu "z prawa do lewa", tylko jednak zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenie.

 

Pasuje do

OLFA model SK-4

OLFA model SK-4

Bezpieczny nóż z automatycznie chowającym się ostrzem

OLFA model SK-6

OLFA model SK-6

Bezpieczny nóż z wysuwającą się automatycznie osłoną ostrza.

OLFA model SK-8

OLFA model SK-8

Bezpieczny nóż do rozcinania opakowań z automatycznie chowającym się ostrzem

OLFA model SK-10

OLFA model SK-10

Bezpieczny nóż z ukrytym ostrzem do folii stretch oraz taśm pakunkowych