Susan L. Throckmorton

 

Susan L. Throckmorton nauczyła się wycinania papieru w Warszawie, gdzie obecnie mieszka przez część roku. Prezentowała swoje prace w Polsce, Niemczech, Holandii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jej prace znajdują się w stałej kolekcji muzeów w Polsce, Niemczech, Chinach i Stanach Zjednoczonych oraz w prywatnych kolekcjach ludzi na całym świecie. Jej wycinanki również zdobyły nagrody i były publikowane w czasopismach i książkach.

„ . . . . Jestem kolekcjonerką sztuki ludowej od ponad 40 lat. W Polsce, pasja ta zaowocowała zbieraniem polskich wycinanek. Szczególnie spodobały mi się polskie wycinanki zwane kodra, pochodzące z okolic Łowicza. Przedstawiają one ludzi i zwierzęta, celebrujących lokalne zwyczaje, a składają się z naklejanych warstwami kawałków wyciętego kolorowego papieru. Ja pomyślałam sobie, że będą to wspaniałe ilustracje do książek dla dzieci.
Od dzieciństwa zawsze lubiłam rysować, malować, konstruować itp. Więc patrząc na te polskie wycinanki pomyślałam sobie, że jestem w stanie też to robić. W efekcie, około 25 lat temu zaczęłam wycinać obrazki, które zostały wykorzystane do zilustrowania historii tego, co dzieje się na wsi od chwili, gdy bociany wyruszają do Afryki późnym latem, aż do wiosny kiedy to wracają do Polski. Te wycinanki stały się później podstawą książki, którą opublikowałam pod tytułem „One tu wrócą”, która została wydana w wersji polsko-angielskiej . . . .  Na początku wycinałam zdjęcia nożyczkami chirurgicznymi, ale teraz używam wyłącznie noży Olfa. Wiele lat temu odkryłem te noże w warszawskim sklepie, który sprzedaje artykuły głównie dla studentów architektury. . . . . "

Więcej na temat Susan L. Throckmorton znajdziecie w artykule do pobrania tutaj