Setsubun - japońskie święto zakończenia zimy

Setsubun no hi (節分の日) jest to japońskie święto zakończenia zimy przypadające na dzień przed początkiem wiosny wg kalendarza japońskiego - tego roku wypada ono 3 lutego. “Setsubun” oznacza “przełom pór” czyli moment w którym możemy zacząć przygotowywać się na nadejście wiosny.

Dzień ten często nazywany jest również świętem rzucania fasolek, które według zwyczaju mają odstraszać demony Oni przychodzące - z uznawanym za pechowy - dniem poprzedzającym zmianę pory roku. Fukumame czyli Fasolki Szczęścia to ziarna soi, które rzucone na podłogę swoim dźwiękiem odstraszają wszelkie złe duchy. “Oni wa soto, fuku wa uchi” czyli “demony na zewnątrz, szczęście do środka” to słowa, które wypowiada się podczas rzucania fasolkami przed domem aby oczyścić go z wszystkich złych mocy. Odstraszanie demonów może odbywać się również przez zawieszanie przy wejściu do domu sardynek, których zapachu Oni nie znoszą.

Aby zapewnić sobie szczęście Japończycy powinni zjeść tego dnia ziarenka soi w ilości odpowiadającej ich wiekowi oraz w całości rolkę sushi ehōmaki (恵方巻). Tak zwana rolka szczęścia powinna być zjedzona z obróceniem się w kierunku świata określonym jako pomyślny dla danego roku. Ma to zapewnić zdrowie, długowieczność i sukcesy w interesach.

Podstrona internetowa TSUKURUTO ma również propozycję jak za pomocą narzędzi OLFA samemu stworzyć maskę demona Oni i świętować Setsubun, zapraszamy do odwiedzenia STRONY.