Nowy Rok Smoka 2024

W Japonii stosuje się chiński system astrologiczny, który dzieli się na 12 znaków (Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Kozioł, Małpa, Kogut, Pies, Świnia). Taki podział związany jest z cyklem obiegowym Jowisza wokół słońca, który trwa ok. 12 lat. Każdy rok jest reprezentowany przez inny znak zodiaku i przyporządkowane mu cechy. Dodatkowo wyróżnia się jeszcze 5 żywiołów, zwanych Niebiańskimi pniami (woda, ziemia, drewno, ogień, metal), które zmieniają się każdego roku, dając inne zabarwienie duchowe danemu znakowi. Nadchodzący rok 2024 będzie rokiem Drewnianego Smoka.
Smok 辰 (tatsu) to zwierzę łączone ze spokojem i bezpieczeństwem ale również z działaniami kreatywnymi i nieszablonowymi. Smok to także symbol kończenia konfliktów i wieloletnich problemów oraz poszukiwania szczęścia zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. 

Dla mieszkańców Krakowa i gości odwiedzających nasze miasto, idealnym pomysłem na rozpoczęcie Roku Smoka będzie spacer krakowskim Smoczym Szlakiem. Zainspirowany wrocławskimi krasnalami Smoczy Szlak to projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego nazwany "Smok co Krok". To trasa spacerowa, na której w różnych dzielnicach Krakowa możemy spotkać odlane z brązu rzeźby nawiązujące do charakteru miejsca, w którym się pojawiają a więc np. Smoka Malarza czy Smoka Fotografa. Obecnie na trasie szlaku spotkamy już 7 wyjątkowych smoków - w przyszłym roku planowane jest kolejne 10 figurek.

Więcej informacji o szlaku na stronie "Smok co krok, czyli smoczy szlak w Krakowie"

Zachęcamy do spaceru i życzymy pomyślnego Nowego Roku Smoka!