“Nici nie znają granic” – wystawa jubileuszowa

W sobotę 14 maja br. w Muzeum Lniarstwa im. Filipa Girarda w Żyrardowie, z okazji Nocy Muzeów 2022, została otwarta wystawa “Nici nie znają granic”.

 

Jest to druga i jak do tej pory największa wystawa międzynarodowa w historii Stowarzyszenia Polskiego Patchworku . Piękne, industrialne wnętrza starej fabryki po raz kolejny stały się tłem dla kolekcji artquiltów. Tym razem wystawa prezentuje 114 prac, w tym 113 patchworków stworzonych przez członków poszczególnych gildii narodowych i jedną wspólną pracę, na której znajdują się między innymi logotypy poszczególnych organizacji krajowych.

Pomysł zaproszenia tej wyjątkowej kolekcji do Polski wyszedł od Magdaleny Galińskiej, która jest kuratorem wystawy.
Inicjatywa szycia prac pod hasłem „Nici nie znają granic” zrodziła się w 2019 roku dla uczczenia trzydziestej rocznicy powstania EQA. Wzięło w niej udział 19 krajów – ówczesnych członków tej ponadnarodowej organizacji patchworkowej: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.
Autorkami patchworków nadesłanych z Polski są: Magdalena Gąsowska, Sylwia Ignatowska, Ewa Pasińska, Mirosława Pucek, Anna Sławińska i Dorota Włodarczak.

Więcej na ten temat tutaj .