Sztuka cięcia

Hideto Yagi to japoński projektant /urodzony w 1975 roku w prefekturze Saitama/ który zrobił ogromne wrażenie i zdobył prestiżowe nagrody w kilkunastu konkursach na świecie za prace stworzone tylko przy pomocy nożyka  OLFA.

Poprzez dokonany w sposób wolny i twórczy akt "cięcia papieru", japoński artysta zaprezentował nożyk do papieru nie tylko jako narzędzie do cięcia, ale jako narzędzie "tworzenia". Projektant zmierzył się z wyzwaniem, jak daleko można pójść w przekształcaniu papieru i płyt styropianowo- kartonowych przy pomocy jednego noża OLFA.

Akt cięcia po liniach prostych, czyli to co taki nóż robi najlepiej, powtarzał wielokrotnie w celu stworzenia geometrycznych wzorów. Efekt rocznej pracy można obejrzeć na załączonych zdjęciach. Nóż wykorzystywany w procesie tworzenia został umieszczony w dolnej części każdej pracy, a w celu podkreślenia nazwy "OLFA = odłamywane ostrze" zaprezentowany został z odłamanymi segmentami ostrza. Przebogate w szczegóły, powtarzające się wzory w hipnotyzujący sposób przyciągają wzrok i nie pozwalają na obojętne przejście obok tych prac.

W celu wydobycia jak najlepszego efektu z wykonanych kompozycji każda z nich została sfotografowana na dwa sposoby: z góry oraz z perspektywy pozwalającej na jak najlepsze wyeksponowanie jej gęstości i skali. Artysta przy pomocy tak banalnych środków jak papier i nożyk do jego cięcia /które można znaleźć wszędzie/, stworzył niezapomniane geometryczne wzory, których nikt nigdy nie widział. Wzory zaprezentowane na planszach /plakatach/ zostały wykorzystane również do zaaranżowania innych elementów, takich jak blistery na narzędzia, koperty i wizytówki .