Nóż bezpieczny OLFA SK-15

Okazuje się, że nawet prosta z punktu widzenia konstruktorów czynność w warunkach intensywnej pracy może stwarzać zagrożenie przekładające się na znacząco dużą ilość skaleczeń podczas wymiany ostrzy. A ostrza OLFA są zawsze na tyle ostre, że mogą zrobić krzywdę, jeśli się z nimi niewłaściwie obchodzić.

Ta okoliczność skłoniła konstruktorów OLFA do prac nad nowym modelem noża bezpiecznego. Zastosowali jednak w tym przypadku odmienne podejście – jeśli wymiana ostrza może stwarzać znaczące zagrożenie, to może w określonych warunkach pracy zamiast go wymieniać, lepiej będzie sięgnąć po następny nóż, a zużyty przekazać do recyclingu. A samą konstrukcję noża uprościć na tyle, by było to ekonomicznie opłacalne.

Efektem tych rozważań stał się model OLFA SK-15 - mały nóż z ukrytym stałym, nierdzewnym ostrzem.  Zaproponowane rozwiązanie eliminuje konieczność uciążliwego wysuwania ostrza do każdego cięcia, a jego zamontowanie w rękojeści jest bezpieczne dla użytkownika jak i zawartości rozcinanego opakowania. Odpowiednie wyprofilowanie szczeliny, w której osadzone jest ostrze zmniejsza tarcie i przekłada się na skuteczność i trwałość narzędzia. Klinowo ukształtowana górna część uchwytu spełnia rolę przecinaka do taśm pakunkowych, a duży otwór w dolnej jego części pozwala na powieszenie narzędzia na haku lub przypięcie smyczy ułatwiającej wygodne noszenie narzędzia przy sobie.
W przypadku noża SK-15, wymienne ostrza nie będą powodem skaleczeń ani nie zgubią się w miejscu pracy. A nóż ten jest idealny do cięcia tektury falistej, otwierania kartonów, obcinania folii termokurczliwej, przecinania plastikowych taśm spinających, pakunkowych itp.