Bezpieczeństwo w trakcie rozpakowywania

Producenci zwykle wysyłają towary na paletach i zabezpieczają ładunki taśmami lub folią termokurczliwą i folią stretch. Do cięcia takich materiałów może być stosowany nóż bezpieczny z samoczynnie chowającym się ostrzem OLFA SK-4 i nóż z ukrytym ostrzem OLFA SK-10. Jednak przed rozpoczęciem cięcia należy jeszcze sprawdzić:

1/ Stabilność ładunku na palecie
Niektóre plastikowe materiały opasujące/spinające rozciągają się po założeniu lub gdy są wystawione na działanie światła słonecznego. Rozciąganie pozwala spaletowanym i spakowanym kartonom/skrzynkom na przemieszczanie się w czasie transportu. Należy upewnić się, że kartony lub towary są ułożone prosto. Jeśli nie, wskazane jest wyrównanie ładunku, zwłaszcza jeśli kartony lub towary są ciężkie. Jeśli paleta zawiera pojedyncze przedmioty o dziwnych kształtach, dobrze jest upewnić się przed cięciem taśmy lub folii, że są one stabilne. Jeśli bowiem przemieszczony na palecie ładunek nie zostanie najpierw poprawiony, towar może spaść jak tylko taśma czy też folia zostanie przecięta. Może to spowodować obrażenia, uszkodzenie towarów i niebezpieczne wycieki. 

2/ Rodzaj opasania ładunku
Kontrola rodzaju taśm opasujących pozwoli na właściwy wybór noża i sposobu rozcinania opakowania. Są wśród nich:
• polipropylenowe taśmy spinające powszechnie używane do zamykania pojedynczych kartonów i zabezpieczania lekkich palet i wiązek lekkich towarów. Taśmy polipropylenowe można łatwo ciąć za pomocą noża SK-4 lub SK-10. W celu przecięcia należy odciągnąć taśmę od produktu, następnie przyłożyć nóż w bezpiecznej odległości od dłoni i przeciąć taśmę pod kątem 45 °.
• wzmocniony papier, sznurek, sznurkowe i tkane materiały. Cięcie przy pomocy noża SK-10 przy użyciu opisanej powyżej techniki trzymania i cięcia.
• poliester, tkana taśma lub kompozytowe materiały wzmacniające z włókna szklanego używane do ​​spinania cięższych przedmiotów. Materiały te są trudniejsze do cięcia i szybko tępią ostrze noża. Do cięcia takich taśm dobrze jest  trzymać zapas nowych ostrzy pod ręką i zmieniać krawędź tnącą ostrza przy pierwszych oznakach zwiększonego wysiłku.

Wskazówki do cięcia folii termokurczliwej lub folii stretch

Po upewnieniu się, że paleta/ładunek są stabilnie ustawione, użyj noża bezpiecznego SK-10, aby rozciąć folię termokurczliwą lub rozciągliwą.
• Rozpoczynając od górnej części ładunku, rozcinaj folię kurczliwą lub rozciągliwą zaostrzonym końcem gęsiej szyi lub też ukrytym ostrzem właściwym
• Rozetnij folię do połowy wysokości palety .
• Następnie tnij  w poziomie, aby usunąć górną połowę folii termokurczliwej lub rozciągliwej.
• Pozostaw dolną część folii na miejscu, dopóki nie usuniesz towarów powyżej tego poziomu. Następnie rozetnij resztę folii.