„Serce od serca” czyli szycie poduszek-serc

 

Projekt „Serce od serca” ma na celu zapewnienie komfortu pacjentom z rakiem piersi. Ten nowotwór atakuje głównie kobiety, ale występuje też u mężczyzn.

Jak przy wielu takich projektach, trudno znaleźć źródło pochodzenia poduszki w kształcie serca, ale pomysł narodził się, gdy w 2001 roku u Janet Kramer-Mai, pielęgniarki zajmującej się onkologią w Erlanger Medical Center w Chattanooga w stanie Tennessee, zdiagnozowano raka piersi. Trzy z jej ciotek zrobiły dla niej poduszkę w kształcie serca, do użytku po operacji. Poduszka, która wygodnie mieści się pod pachą, może łagodzić ból nacięcia chirurgicznego, chronić przed przypadkowymi uderzeniami, pomagać w łagodzeniu obrzęku i zmniejszać napięcie barku. Poduszki-serca są podawane pacjentom natychmiast po zabiegu, aby pomóc im w odzyskaniu sił.

Projekt „Serce od serca” zatacza coraz szersze kręgi. Włączają się do niego instytucje, szkoły, lokalne grupy i indywidualni uczestnicy. Stowarzyszenie Polskiego Patchworku objęło patronat nad tym wspaniałym projektem, a koordynacją zajmuje się p. Anna Sławińska.

Więcej w tym temacie tutaj  i   tutaj.