FabLab Małopolska


Fab Lab (z ang. Fabrication Laboratory) - to rodzaj pracowni lub małego laboratorium, w której istnieje możliwość realizacji własnych pomysłów. Jest to miejsce dla hobbystów, majsterkowiczów, modelarzy, architektów, artystów, inżynierów, którzy wykorzystując dostępne materiały i narzędzia tworzą prototypy urządzeń i nowych wynalazków. FabLab Małopolska będzie otwartym laboratorium, dostępnym dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców, chcących w szybki i tani sposób stworzyć lub zweryfikować przyjęte założenia modelu czy wykonać prototyp.

Stworzony przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. stacjonarny FabLab w Krakowie będzie spełniać wszystkie kryteria wynikające z funkcjonowania tego typu podmiotów. FabLab Małopolska to oferta otwartego dostępu dla osób indywidulanych, jak również dla grup zorganizowanych. W FabLab funkcjonować będzie kilka wyposażonych pracowni, w ramach których możliwa będzie praca indywidualna oraz grupowa nad różnego typu pomysłami i projektami (np. prace dyplomowe, prototypy itp.). Wyposażenie przestrzeni stanowić będą min. urządzenia do cyfrowej produkcji i fabrykacji tj. drukarki 3D, obrabiarki CNC, wycinarki laserowe, plotery.  
W FabLabie Małopolska powstała również pracownia krawiecka, która umożliwi pracę zarówno początkującym oraz profesjonalistom.  Jednym z wielu urządzeń z których będzie można korzystać będzie Longarm q 24 firmy Bernina. W FabLabie będziecie mogli korzystać również z dwóch Multi - Hafciarek firmy Bernina.
Planowany przez MARR S.A FabLab będzie miał również wymiar ekonomiczny poprzez współpracę z firmami, inkubację start-upów, kreowanie innowacji i motywowanie do poszukiwania efektywniejszych rozwiązań. 

FabLab już działa !!   Oficjalne otwarcie placówki , która mieści się przy ulicy Królewskiej 65a  odbyło się 17 października 2018. 

https://www.facebook.com/fablabmalopolska/